Vi kan ikke blive ved med at bygge, som vi plejer. Og derfor føles det ekstra meningsfuldt at stå her i dag og se WoodHub – et ikonisk træbyggeri, som både udfordrer og inspirerer. Det markerer for os, at vi er lykkedes med at tage konkurrencen op med de traditionelle byggematerialer.
Vi har aldrig haft ambitioner om at gå i takt med markedet. Tværtimod har vi arbejdet målrettet på at gå forrest – også når det handler om at forstå og mestre træ som byggemateriale.
Allerede i 2012 tog vi de første skridt med Dome of Visions – et eksperiment, ja, men også et klart signal om, at træ kunne noget særligt. Og siden da har vi investeret både tid, ressourcer og viden i at blive dygtige til det.
Vi ville forstå træets DNA
At bygge i træ handler ikke bare om at skifte materialet ud – det handler om at tænke hele byggeprocessen anderledes. Vi har derfor skabt vores eget Wood Academy, hvor vi har samlet 30 specialister fra hele NCC og arbejdet os ind på træets betingelser – hvordan det reagerer, hvordan det samspiller med krav til tid, økonomi og kvalitet, og ikke mindst: hvordan vi organiserer os omkring det.
Wood Academy blev en slags intern efteruddannelse, hvor vi i NCC på tværs af forretningsområder og funktioner satte os for at lære træets sprog, før vi begyndte at bygge med det.
Det har givet os en ny faglighed. Vi har samarbejdet med eksperter i ind- og udland, besøgt store projekter og trukket på erfaringer fra Sverige og Norge. Valle Wood, Magasin X, Habitat7 – det er bygninger, vi har lært af. Men det er med WoodHub, at det hele kulminerer.
Vi har rejst noget, der vil stå i mange år
WoodHub er meget mere end en bygning. Det er resultatet af ildsjæle, der har turdet gå nye veje – håndværkere, ingeniører, arkitekter og bygherrer, der har stået sammen om noget, der ikke var gjort før. Og det gør mig stolt.
Særligt fordi det er staten – Bygningsstyrelsen – der her tager første skridt og viser, at træbyggeri ikke bare er muligt, men attraktivt. Det sender et stærkt signal. Og det har været en kæmpe motivationsfaktor for os alle i NCC.
Jeg tror på, at tiden arbejder for træet. Men også at vi kommer til at se flere hybridløsninger.
Det er klart, at træ ikke er svaret på alt. Men det er en vigtig del af det svar, vi har brug for. Især når vi ser på materialers aftryk i dag – de såkaldte ’up front emissions’. Her har træ en klar fordel, og det er dét, vi skal fokusere på, fremfor teoretiske LCA-beregninger, der straffer materialer som træ for noget, der måske sker om 50 år.
Fremtiden er åben – men vi er klar
Når jeg kigger frem, ser jeg en byggebranche, der bliver mere modig, mere åben for nye metoder og samarbejder. Det er nødvendigt. For kravene skærpes, og vi skal levere løsninger, der både er robuste og til at betale. Her er træ en vigtig brik. Og med WoodHub har vi vist, at det kan lade sig gøre.
Vi har at gøre med et langt, sejt træk – som samtidig ikke kan gå hurtigt nok.
Jeg tror på, at fremtidens byggeri ikke handler om enten træ, beton eller stål – men om at forstå, hvordan vi kombinerer dem bedst muligt. Og jeg håber, at WoodHub vil inspirere andre til at tage skridtet. For nu ved vi, at det kan lade sig gøre.
Læs mere på projektets egen hjemmeside: WoodHub – woodhub.dk
Og om NCC og træ: Træbyggeri | NCC