Min baggrund er International Business & Politics fra CBS, hvor jeg både tog bachelor og kandidat. Derudover har jeg en kandidat i International Management gennem CEMS-programmet på CBS, en praktisk erfaring, der supplerede den teoretiske viden fra CBS. Undervejs har jeg haft privilegiet at studere i São Paulo og Cape Town på udveksling. Det har givet mig en unik forståelse for, hvordan kultur og kontekst påvirker forretning og politik.
Ved siden af studierne har jeg engageret mig i CBS Model United Nations – en organisation, jeg var med til at starte, og som i dag afholder konferencer med over 150+ studerende fra universiteter rundt om i verden. Her simulerer vi FN-forhandlinger og forbereder studerende til at blive sendt til internationale konferencer. Jeg har selv både været delegat i New York og fungeret som head delegat og adviser ved Harvard University. Det har styrket min evne til at analysere komplekse problemstillinger og samarbejde på tværs af grænser.
Fra CBS til byggebranchen
Min vej til NCC var ikke planlagt. Jeg så en stilling på LinkedIn, søgte – og blev ansat som studentermedhjælper i november 2023. Byggebranchen var helt ny for mig, men jeg blev tiltrukket af muligheden for at arbejde med strategi og forretningsudvikling. Det har vist sig at være en branche i rivende udvikling, hvor der er plads til nye perspektiver.
Overgangen til fuldtid har givet mig mere ansvar og frihed. Jeg står nu for egne projekter, har tid til at gå i dybden og får lov til at præsentere analyser og AI-løsninger for forskellige enheder. Det er motiverende at mærke, at mine inputs bliver taget seriøst, og at jeg kan være med til at forme strategiske beslutninger. NCC har investeret i mig fra starten, også som studentermedhjælper og det har gjort overgangen til fastansættelse både tryg og spændende.
At finde nye muligheder gennem data og strategi
I dag er jeg en del af Strategi & Udvikling, hvor mine opgaver spænder bredt – men fællesnævneren er at finde nye muligheder. Jeg laver markedsanalyser, følger geopolitiske tendenser og benchmarker konkurrenter for at se, hvor vi kan styrke os. Det handler ikke kun om at forstå markedet, men om at spotte potentiale: Hvilke segmenter vokser? Hvor kan vi optimere vores processer? Hvordan kan vi bruge data til at skabe smartere beslutninger?
Jeg har blandt andet arbejdet med, hvordan vi kan bruge AI til at trække mere værdi ud af offentlige kilder, så vi kan give vores teams bedre indsigt før kundemøder. Det kræver både teknisk forståelse og evnen til at stille de rigtige spørgsmål. Det er sådan, vi hele tiden udvikler os, ved at udfordre vaner og finde smartere måder at arbejde på.
Hvor kultur og udvikling går hånd i hånd
Noget af det, jeg sætter mest pris på, er kulturen. Vi har et fladt hierarki, hvor min chef føles som en kollega, og hvor der er plads til faglig sparring og respekt for forskellige perspektiver. Jeg oplever en stor frihed til at udforske innovative løsninger og udvikle mig i den retning, der interesserer mig. Det gør NCC til en arbejdsplads, hvor man kan vokse – både fagligt og personligt.
Når jeg ser tilbage, er der flere oplevelser, der har gjort indtryk. Et seminar med hele værdikæden gav mig et klart billede af, hvor kompleks og spændende branchen er. Møder med Building Nordics om markedssegmentering på tværs af lande har styrket min forståelse for internationale forskelle. Og et AI-certificeringskursus har givet mig nye kompetencer og netværk.
Min vej til NCC var ikke planlagt. Det uventede valg har vist sig at være det mest lærerige. Her er plads til nye perspektiver, og jeg tror, det er sådan, vi skaber fremtidens løsninger.